Prostatitida: příčiny, příznaky, léčba léky a lidovými léky

bolest u muže s prostatitidou

Prostatitida je zánětlivý proces lokalizovaný v prostatě. Tato patologie je poměrně častá a je často diagnostikována v reprodukčním věku mužů. Prostata (druhý název pro prostatu) se nachází pod močovým měchýřem a částečně obklopuje močovou trubici (močovou trubici). Proto i mírná dysfunkce tohoto orgánu vede k poruchám fungování genitourinárního systému.

Důvody pro rozvoj prostatitidy

Prostatitida je klasifikována jako zánětlivý proces, ale to neznamená, že je způsobena výhradně patogenními mikroorganismy. Lékaři (andrologové se zabývají onemocněními mužského reprodukčního systému) identifikují několik důvodů pro vývoj příslušné patologie:

 1. Stagnace krve v malé pánvi. To se týká porušení mikrocirkulace krve v prostatě a blízkých orgánech, což vyvolává zvýšení orgánu. K porušení může dojít na pozadí sedavého životního stylu, obezity (nemusí být kritická), v pooperačním období.
 2. Infekce genitourinárního systému. Nejčastěji lékaři při vyšetření pacienta s prostatitidou izolují gonokoky, stafylokoky, chlamydie a Trichomonas. Velmi zřídka může infekce proniknout do prostaty na pozadí angíny nebo chřipky - v tomto případě je příslušný zánětlivý proces rozlišován jako komplikace.
 3. Pravidelné trauma pánevních orgánů. Z tohoto důvodu se u řidičů vyvíjí prostatitida - neustále dostávají zátěž na perineum, prostatická žláza zažívá třes a vibrace.
 4. Vstup bakterií biologickými tělními tekutinami. V těle každého člověka jsou kolonie bakterií žijících ve střevech a močové trubici. V normálním stavu jsou absolutně neškodné a pouze za příznivých podmínek (oslabení imunitního systému, dlouhodobé užívání léků, chronická onemocnění, virus lidské imunodeficience) se stávají patogenními a způsobují zánětlivé procesy. Tyto bakterie se mohou dostat do prostaty krví nebo lymfou.

Kromě toho lze při diagnostice zánětlivého procesu v prostatě vzít v úvahu faktory, které slouží jako provokatéři patologie:

 • pravidelná hypotermie - může to být způsobeno zvláštnostmi pracovních podmínek nebo ignorováním pravidel pro nošení oděvů v určitých obdobích roku;
 • poruchy v endokrinním systému - nadměrná nebo nedostatečná tvorba mužských hormonů, diagnostikovaný diabetes mellitus;
 • příliš aktivní sexuální život, stejně jako prodloužená abstinence - prostata je vyčerpaná;
 • jakákoli chronická onemocnění - jsou oficiálně zaznamenány případy rozvoje prostatitidy na pozadí neléčené bronchitidy, kazu, cystitidy, urologických infekcí.

Příznaky zánětlivého procesu

palpace prostaty k diagnostice prostatitidy

Andrologové rozlišují mezi hlavními a nepřímými příznaky rozvíjejícího se zánětlivého procesu v prostatě. Hlavní příznaky jsou výrazné:

 • močení se stává častějším, bez ohledu na množství spotřebované tekutiny;
 • okamžik odtoku moči je bolestivý, muž pociťuje křeče a pálení v močové trubici;
 • tělesná teplota (hyperémie) stoupá na kritickou úroveň.

K těmto příznakům se velmi rychle připojí pálení v oblasti celého perinea a bolest při vyprazdňování.

Nepřímé známky zánětu v prostatě nejsou tak nápadné, ale muži by je neměli ignorovat:

 • ejakulace se příliš zrychlí - doba pohlavního styku se zkrátí;
 • erekce může být v noci poměrně dlouhá;
 • snížená sexuální touha - částečná nebo úplná;
 • v moči se objevují „vločky" nebo bílé „nitky".

Vezměte prosím na vědomí: tyto nepřímé příznaky naznačují samotný začátek vývoje příslušného zánětlivého procesu - dobře reaguje na léčbu a probíhá bez komplikací.

Prostatitida je klasifikována na akutní a chronické formy kurzu, z nichž každá má své vlastní charakteristiky.

Akutní prostatitida

Akutní prostatitida vždy začíná náhle a projevuje se:

 • zvýšení teploty;
 • prodloužená bolest v perineu;
 • časté nutkání použít toaletu;
 • uvolnění velmi malého množství moči s pocitem plného močového měchýře.

Upozornění: retence moči je považována za nejnebezpečnější stav v akutní formě zánětlivého procesu prostaty. V tomto případě muž pocítí silné nutkání jít na toaletu, ale moč se neuvolní ani při silném namáhání. Akutní retence moči je doprovázena silnou bolestí v oblasti anatomického umístění močového měchýře, pocitem tlaku – pacienti popisují svůj stav „nyní močový měchýř praskne". Stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, která spočívá v použití katétru – zavádí se do močové trubice a močového měchýře, doslova „tlačí" zduřelou žlázu. Jakmile se katetr dostane do močového měchýře, začne odtok moči a pacientovi se okamžitě uleví, jeho stav se na krátkou dobu normalizuje.

Chronická prostatitida

Tento typ zvažované patologie je téměř asymptomatický - příležitostně muž pociťuje krátkodobou bolest v perineu (podobně jako lumbago), zaznamenává změny v pohlavním styku - může se prodloužit nebo stáhnout. Pacient se navíc stává podrážděným, noční spánek je neklidný, proud moči může zeslábnout (je to způsobeno zúžením močových cest), ráno mohou být v moči bílé sraženiny ve formě vloček popř. vlákna.

Vezměte prosím na vědomí: chronická forma zánětlivého procesu v prostatě se může pro samotného pacienta vyvinout nepostřehnutelně. Faktem je, že v mladém věku probíhá akutní prostatitida s mírnými příznaky, a pokud mladý muž rád pije alkohol nebo je příliš zapálený pro svou práci, nemá čas věnovat pozornost změnám v močení nebo periodické bolesti v těle. perineum. Příznaky akutní prostatitidy časem vymizí, ale to neznamená, že nemoc ustoupila – prostě se stala chronickou.

Metody léčby prostatitidy

Léčba zánětlivého procesu v prostatě by měla probíhat pouze pod dohledem androloga. Ten nejen diagnostikuje samotnou prostatitidu (často jsou její příznaky shodné s rakovinou prostaty), ale odhalí i pravou příčinu jejího vzniku. Obecně lze k léčbě zánětu prostaty použít několik různých terapií.

Léčba drogami

Při prostatitidě lze předepsat antibakteriální látky (antibiotika), ale pouze tehdy, pokud byly během vyšetření izolovány patogenní bakterie a rozpoznány jako příčina vývoje patologie. Současně s antibiotiky jsou pacientovi předepsána probiotika nebo prebiotika - léky, které normalizují střevní mikroflóru a odolávají rozvoji patologických procesů v ní.

Pokud zánětlivý proces začal v důsledku negativních účinků vnějších faktorů (hypotermie, trauma), budou předepsány protizánětlivé nesteroidní léky.

V případě hormonálních poruch musí muž podstoupit kurz hormonální terapie.

Vezměte prosím na vědomí: léčba léky je velmi variabilní, proto by měla být vybrána individuálně - samoléčba je v tomto případě přísně zakázána.

Fyzioterapie

Léčba zánětu prostaty by měla být komplexní. A na pozadí užívání léků bude účinné provádět určité fyzioterapeutické postupy:

 1. Elektrická stimulace - urychluje metabolické procesy, vyvolává aktivnější produkci hormonů, obnovuje strukturu žlázy.
 2. Magnetoterapie je bezbolestná procedura, která pomáhá snížit úroveň zánětu a zbavit se otoku prostaty.
 3. Masáž prostaty - provádí se až po provedení lékařských opatření ve vztahu k akutnímu zánětu, postup je bolestivý, ale velmi účinný.

etnověda

Vezměte prosím na vědomí: recepty z kategorie tradiční medicíny by neměly být jediným způsobem léčby - mohou pouze urychlit terapeutický proces a zlepšit účinek užívání léků a provádění fyzioterapie.

Mezi nejúčinnější a nejbezpečnější metody alternativní léčby patří:

 1. Jíst dýňová semínka. Obsahují zinek, který je nezbytným prvkem pro zdraví mužů, takže při prostatitidě je třeba během léčby sníst 30 syrových semínek 30 minut před jídlem.
 2. Dýňové medové kuličky. Oloupejte 100 gramů syrových dýňových semínek, umelte je na masovém mlýnku (nebo v mixéru, ale ne na drobnou strouhanku) a smíchejte s 200 gramy medu. Ze vzniklé hmoty udělejte malé kuličky a uložte je do lednice. Před jídlem (30 minut) musíte sníst 1-2 kuličky - není třeba je žvýkat, je lepší pomalu rozpouštět. Léčba tímto předpisem pokračuje, dokud příznaky prostatitidy nezmizí.
 3. Odvar z listů lísky. Lískové listy si můžete nasbírat sami, nebo zakoupíte suché suroviny v lékárně, na polévkovou lžíci zdroje je potřeba sklenice vroucí vody. Vývar se vaří jako běžný čaj po dobu 20 minut, filtruje se a užívá se po 50 ml alespoň 4krát denně. Upozornění: Lísková kůra se prodává i v lékárnách - lze ji použít i při léčbě prostatitidy a podle stejného předpisu. Ale mějte na paměti, že u kůrky je doba louhování dvojnásobná.
 4. Petrželová šťáva. Připravte ho ze zelených listů rostliny a užívejte 1 dezertní lžičku 3x denně před jídlem.
 5. Vývar z petrželových semínek. Musíte vzít 1 polévkovou lžíci petrželových semen, nalít 400 ml vroucí vody a nechat 2 hodiny (můžete to udělat v termosce). Musíte si vzít vývar každý den ráno a večer v množství 1 polévková lžíce.

V každém případě, bez ohledu na to, jak bezpečný se může zdát lék, musíte se nejprve poradit se svým lékařem. Například, pokud má muž kromě prostatitidy cholelitiázu, pak je pro něj přísně zakázáno použití dýňových semen - jakékoli jmenování je přísně individuální.

Dieta a životní styl

muž jí zeleninu s prostatitidou

Abyste dosáhli nejlepšího výsledku během terapeutických opatření ve vztahu k prostatitidě, musíte dodržovat určitou dietu. Z jídelníčku má vyloučit tučné maso, uzené a příliš slané pokrmy, pečivo a čokoládu. Nabídka může zahrnovat ryby a mořské plody, mléko a jeho deriváty, dušenou zeleninu. Pro prostatitidu je velmi užitečné používat čerstvě připravené šťávy ze zeleniny a ovoce - pomohou posílit a obnovit imunitní systém.

Během terapie musíte vyloučit alkohol a vést aktivní životní styl - alespoň dělat ranní cvičení, chodit více a zbavit se dalších kilogramů.

Prostatitida není pro muže považována za život ohrožující onemocnění, ale ignorování jejích příznaků může vést k rozvoji závažných komplikací. Jedním z nejtěžších důsledků je mužská neplodnost a ztráta erektilní funkce, k níž často dochází při dlouhodobé chronické prostatitidě.