První zvonek: příznaky prostatitidy u mužů

Návštěva lékaře pro prostatitidu

Prostatitida je specifické onemocnění, typické především pro muže v reprodukčním věku. Je charakterizován akutním nebo chronickým zánětem prostaty – druhého „srdce" muže.

Rozpoznat příznaky prostatitidy u mužů není vždy snadné, zvláště pokud má patologie chronický průběh, bez předchozího akutního stadia. Pokud je proces akutní, v tomto případě budou příznaky prostatitidy u mužů zcela typické a výrazné.

Pokud má muž první příznaky prostatitidy, měl by se okamžitě poradit s lékařem. Dokonce i mírná malátnost, která naznačuje vývoj onemocnění genitourinárního systému, může mít vážné komplikace.

Schopnost rozpoznat první příznaky zánětlivého procesu umožňuje včas diagnostikovat patologii a zahájit její léčbu. Proto by se s nimi měl každý muž seznámit, aby se vyhnul vážným problémům, ke kterým prostatitida vede.

Prostata a její role v životě muže

Prostata je sice malá, ale pokud je její funkce narušena, může muž pociťovat mnoho problémů. Prostata je orgán o velikosti vlašského ořechu, který se nachází mezi penisem a močovým měchýřem. Prostata produkuje tajemství, které se mísí se spermatem a vytváří kompletní semennou tekutinu.

Na rozdíl od jiných onemocnění prostaty, jako je hypertrofie prostaty nebo rakovina, které často postihují starší muže, se prostatitida může rozvinout v jakémkoli věku, ale incidence vrcholí mezi 30. a 50. rokem života.

Typy prostatitidy

bolest v tříslech s prostatitidou

Podle závažnosti příznaků, doby jejich výskytu a trvání onemocnění se rozlišují dvě varianty patologie:

 • Chronická prostatitida. Příznaky mohou být nepatrné a přicházet a odcházet v průběhu několika měsíců. Jedná se o nejčastější typ prostatitidy a příčiny zánětu jsou obvykle neinfekční.
 • Akutní prostatitida. V této formě jsou příznaky prostatitidy u mužů závažné a rozvíjejí se náhle. Tato varianta onemocnění nejčastěji vyvolává mikrobiální infekci, stav může být vážný a vyžaduje okamžitou léčbu, až hospitalizaci.

Problémy chronické prostatitidy

Příčiny prostatitidy byly studovány již dlouhou dobu, ale chápání podstaty procesu bylo v posledních letech výrazně revidováno. Chronická prostatitida, někdy označovaná alternativně jako syndrom chronické pánevní bolesti, je charakterizována skupinou příznaků, které mohou způsobit výrazné zhoršení kvality každodenního života mužů. Není vždy možné, aby lékař okamžitě určil chronickou prostatitidu a následná léčba je neméně obtížná, protože závisí na různých příčinných faktorech a příznacích prostatitidy u mužů.

Na rozdíl od přístupů používaných v minulosti je diagnostika a následná léčba založena na oddělení chronické bakteriální prostatitidy a dalších forem onemocnění, považovaných za multifaktoriální onemocnění. Podle údajů zveřejněných v Research and Reports in Urology v roce 2019 hrají roli ve vzniku chronického zánětu autoimunita a systémový zánět, dysfunkce nervového systému a psychické příčiny.

Pro syndrom chronické pánevní bolesti jsou typické různé příznaky spojené s močovými orgány, genitáliemi, konečníkem a hrází a často se muži mohou dlouhodobě léčit s jinými patologiemi, až se nakonec ukáže, že problém je v zánětech prostaty.

Příznaky prostatitidy u mužů

Dojde-li k akutnímu zánětu prostaty, je poměrně snadné jej poznat, projevy jsou dosti světlé a výrazné. Mezi první příznaky prostatitidy u mužů patří:

 • silná bolest, která vyzařuje kolem penisu, varlat, řitního otvoru, spodní části břicha nebo dolní části zad. Vyprázdnění močového měchýře může být bolestivé;
 • potíže s močením, bolest při plném močovém měchýři, potřeba častého močení (zejména v noci), přerušované močení, naléhavá potřeba močit a někdy krev v moči;
 • na pozadí silného otoku prostaty a silné bolesti je možná akutní retence moči;
 • malátnost, horečka, nevolnost;
 • mírný hustý výtok z močové trubice, bez zápachu.

Pokud jsou tyto nebo jiné příznaky prostatitidy u mužů zjištěny, měli byste okamžitě kontaktovat terapeuta nebo urologa.

Chronický zánět: příznaky prostatitidy u mužů

O chronickém procesu můžete mluvit, pokud byly alespoň poslední tři měsíce zjištěny následující příznaky prostatitidy u mužů:

 • bolest kolem penisu, varlat, řitního otvoru, spodní části břicha nebo dolní části zad tahající, tlakové nebo bolestivé povahy.
 • bolest při močení, častá nebo naléhavá potřeba močit, zejména v noci, nebo přerušované močení.
 • zvětšená nebo bolestivá prostata při rektálním vyšetření, i když to může být v některých případech normální.
 • intimní problémy, jako je erektilní dysfunkce, bolest při ejakulaci nebo bolest pánve po pohlavním styku.

Tyto příznaky mohou mít významný dopad na kvalitu života muže. Bez léčby se stav může postupně zhoršovat, častěji se objevují příznaky prostatitidy.

Jak vyšetření probíhá?

konzultace s lékařem pro prostatitidu

Při prvních příznacích prostatitidy u mužů musíte kontaktovat urologa, který provede komplexní diagnostiku. Lékař se podrobně zeptá na všechny příznaky a události, zdravotní problémy, které jim předcházejí. Poté bude provedeno vyšetření genitálií, břicha a konečníku. Lékař vloží prst v rukavici do konečníku, aby nahmatal prostatu. Během studie je možné nepohodlí, pokud je prostata zvětšená nebo zanícená. Kromě toho jsou nařízeny testy krve a moči, aby se zjistily známky infekce.

Jak se prostatitida léčí?

Taktika léčby prostatitidy bude záviset na formě onemocnění - akutní nebo chronické prostatitidě.

U akutního zánětu, kdy jsou příznaky náhlé a závažné, se obvykle podávají léky proti bolesti a 2 až 4 týdenní léčba antibiotiky. Pokud dojde k akutní retenci moči, je nutná hospitalizace a neodkladná opatření – katetrizace močového měchýře s odklonem moči na pozadí intenzivní léčby.

Léčba chronické prostatitidy, kdy příznaky přicházejí a odcházejí během několika měsíců, je obvykle zaměřena na odstranění všech nepohodlí. Váš lékař může doporučit následující postupy:

 • léky proti bolesti a protizánětlivé léky, které odstraňují bolest a nepohodlí v pánvi.
 • alfa-blokátory léky, které odstraňují problémy s močením. Pomáhají uvolnit svaly prostaty a spodiny močového měchýře.
 • někdy mohou být předepsána antibiotika, pokud je potvrzena mikrobiální povaha infekce nebo existují náznaky, že dříve existoval akutní proces, který nebyl vyléčen.

Cílem léčby chronické prostatitidy je snížit příznaky na úroveň, kdy nezasahují do každodenních činností.