Medikamentózní a alternativní léčba prostatitidy

Zánětlivý proces v prostatě přináší do života mužů značné nepohodlí a často vyvolává rozvoj složitějších onemocnění, včetně impotence, neplodnosti, adenomu nebo rakoviny prostaty. Prostatitida je častěji diagnostikována u mužů v dospělosti, ale často je diagnostikována u mladých mužů do 40 let. Léčba tohoto onemocnění zahrnuje soubor opatření reprezentovaných lékovou terapií, fyzioterapií, lidovými léky a metodami s masáží. Ale navzdory této rozmanitosti je stále založen na drogách užívaných perorálně.

léky k léčbě prostatitidy

K léčbě prostatitidy se používají jak lidové léky, tak léky.

Proč prášky

Pilulky jsou nejoblíbenější léky na prostatitidu, které se mužům doporučují vypít ihned po potvrzení diagnózy. Tato léková forma má řadu výhod oproti jiným lékům, ale s tím vším má také významné nevýhody.

Hlavní důvody pro předepisování pilulek:

 1. Potřeba odstranit infekci, která je často lokalizována nejen v prostatě, ale také v jiných orgánech močového a reprodukčního systému, střevech a lymfatických uzlinách v tříslech. Ve většině případů ji lze vymýtit pouze přijetím prostředků, které působí systémově.
 2. Často je příčinou prostatitidy zhoršení funkcí oběhového systému. Současně je normalizace práce možná pouze v případě normalizace průtoku krve v celém těle, a to nejen v prostatě a malé pánvi. Toho lze dosáhnout pouze užíváním drog uvnitř.
 3. Posílení imunitního systému je důležitou součástí léčby prostatitidy. To lze provést dvěma způsoby - revizí stravy nebo užíváním imunomodulátorů a imunoglobulinů. Tablety jsou v tomto případě nejpohodlnější a nejjednodušší možností pro muže. Léčba prostatitidy se neobejde bez léků, pokud není v počáteční fázi.
 4. Normalizace metabolických procesů v prostatě závisí na stavu metabolismu v celém těle. Lví podíl „zodpovědnosti" za tyto procesy leží na vitamínech, minerálech a stopových prvcích, které se lépe vstřebávají trávicím traktem. Proto jsou pro prostatitidu předepisovány vitamino-minerální komplexy, stejně jako léky k obnovení metabolismu, zejména ve formě tablet nebo perorálních roztoků.

Samozřejmě to není úplný seznam důvodů, proč je pro muže pohodlnější a prospěšnější pít prášky. Patří mezi ně absence vpichů na kůži, které po injekcích nevyhnutelně zůstávají, absence psychického nepohodlí (i muži se mohou injekcí bát) a mnoho dalšího.

Jaké pilulky pít - klasifikace léků na prostatitidu

U prostatitidy u mužů se léčba drogami provádí pomocí léků z několika skupin. Seznam povinných léků, které lékaři doporučují pít všem pacientům bez výjimky, zahrnuje:

 • antibiotika;
 • antispasmodika;
 • svalové relaxanty;
 • protizánětlivé léky;
 • hormony;
 • imunomodulátory a vitamíny;
 • komplexní přípravky na prostatitidu.

Všechny tablety z výše uvedeného seznamu je nutné vypít v souladu s návodem k použití a na základě doporučení lékaře. Je důležité si uvědomit, že některé léky je lepší „podpít se", než je brát příliš dlouho nebo ve velkých dávkách. Hormonální léky jsou v tomto ohledu považovány za obzvláště nebezpečné!

Dlouhodobé užívání léků pro muže s pozitivním účinkem na prostatitidu je indikováno pouze pro komplexní tablety nebo kapsle, jejichž složení je založeno převážně na rostlinných složkách. Doporučuje se je pít alespoň 3 měsíce v řadě a během léčby je lepší dodržovat přesné dávkování, protože organické látky, ne méně než syntetické drogy, ovlivňují různé procesy v těle.

Bylinné přípravky je nutné pít několik měsíců, aby se dosáhlo požadovaného účinku.

Léčba bez léků - léčivé čaje na prostatitidu

Jednou z možností, jak se zbavit projevů prostatitidy, která je v poslední době mezi muži oblíbená, jsou bylinné čaje na bázi léčivých rostlin. Léčebný účinek mnoha z nich je vědecky prokázán a bylinky, které jsou součástí odvarů a vodních nálevů, jsou součástí komplexních přípravků.

Byliny, stejně jako syntetické sloučeniny používané pro prostatitidu u mužů, mají následující účinky:

 1. Uroseptické - čistí tkáně prostaty od bakterií, virů a jimi syntetizovaných toxinů. Takové vlastnosti mají tansy, centaury, medvědice.
 2. Protizánětlivé – potlačují zánět v ohnisku, tedy v prostatě. Tato vlastnost má měsíček, řebříček, medvědici, třezalku a šalvěj.
 3. Zlepšení krevního oběhu a odstranění stagnace v prostatě. Kaštan a sladký jetel pomáhají normalizovat stav oběhového systému a obnovují funkce krevních cév.
 4. Zázvor, ženšen, máta a citron mají imunomodulační a regenerační účinek na organismus mužů.

Jedním slovem, bylinné čaje a odvary lze pít místo tablet, ale stále se to nedoporučuje. Nejlepší možností je doplnit je pilulkami a dalšími léky na prostatitidu předepsanými lékařem. Ale i to by mělo být provedeno až poté, co odborník schválí použití konkrétní rostliny.

Důležité si pamatovat! Odvary a čaje z léčivých rostlin mají poměrně rozsáhlý seznam kontraindikací a při perorálním podání mohou ovlivnit funkce všech vnitřních orgánů. V tomto ohledu je třeba při léčbě prostatitidy u mužů přísně dodržovat dávkování.

Pro dosažení maximálního účinku doporučují urologové používat lidové léky ne déle než dva týdny. Po týdenní přestávce lze lék změnit na jiný. Paralelní příjem několika odvarů nebo čajů může vést k negativním důsledkům. Užívání lidových léků během remise je zvláště užitečné, aby se snížila pravděpodobnost exacerbace onemocnění, a v případě, že k ní dojde, uchýlit se k pomoci léků z lékárničky.