Léčba prostatitidy doma s lidovými a lékárenskými prostředky

Recepty alternativní medicíny se stále aktivně využívají při léčbě různých zdravotních problémů. V počátečních fázích prostatitidy stačí domácí léčba. Pokud však zmeškáte okamžik a problém je již zatížen průvodními komplikacemi, budete muset použít farmakologické léky.

Klasifikace a hlavní příznaky

Prostatitida je vývoj zánětlivých procesů v prostatě. Primárním zdrojem patologie je porušení přívodu krve do svalů a tkání malé pánve nebo jejich infekce.

bolest u muže s prostatitidou

Hlavní příznaky, které pomáhají identifikovat onemocnění:

 • Časté nutkání močit.
 • Řezné bolesti při chození na toaletu nebo ejakulaci.
 • Drobné hnisavé inkluze obsažené v moči.
 • Erektilní dysfunkce (impotence).

Akutní forma je doprovázena známkami zánětlivého procesu v těle: celková letargie a slabost, hypertermie, bolesti hlavy.

Nemoc má specifickou klasifikaci:

 • Akutní forma bakteriální prostatitidy.
 • Chronické bakteriální onemocnění.
 • Chronická nebakteriální prostatitida.
 • Zánětlivá prostatitida, asymptomatická.

Nebakteriální léze se zase dělí do 2 kategorií – zánětlivé a nezánětlivé.

V počátečních stádiích onemocnění jsou příznaky jemné a krátkodobé, ale pokud nepřijmete žádná opatření k léčbě prostatitidy a prevenci, příznaky progredují se silnou bolestí a častou erektilní dysfunkcí.

Podezření na problém s prostatou můžete potvrdit nebo vyvrátit kontaktováním lékaře (urologa), který provede řadu diagnostických studií, nabídne zodpovězení několika testovacích otázek, v případě potřeby předepíše léčbu a poučí o metodách prevence.

Příčiny onemocnění

Předpoklady pro vznik prostatitidy jsou různé a závisí na životním stylu. Muži v mladém věku poměrně často zaznamenávají erektilní dysfunkci po stresu, například na univerzitě nebo při problémech v práci.

Velké procento pacientů s diagnostikovanou prostatitidou má nadváhu, která přispívá ke špatné cirkulaci v pánevní oblasti. Dochází ke stagnaci krve, zvětšení velikosti prostaty. Deklarované procesy zpravidla přispívají k tvorbě zánětu v okolních tkáních a orgánech.

V neposlední řadě je to rozvoj prostatitidy v důsledku traumatu pánevních orgánů. V případě poškození dochází k částečnému nebo úplnému porušení krevního zásobení (prasknutí cév, jejich porušení). Nedostatečná úroveň fyzické aktivity (sedavé zaměstnání řidičů, kancelářských pracovníků) vede ke stagnaci krve a poškození orgánů a tkání malé pánve.

Zánětlivé procesy z okolních orgánů a tkání, například v konečníku, přecházejí do prostaty. Prostatitida se vyvíjí jako komplikace častých exacerbací genitourinárních infekcí a pohlavních chorob.

Domácí terapie

Alternativní medicína má ve svém arzenálu působivý seznam receptů. Léčba prostatitidy lidovými léky by měla být složitá, protože důvody jejího vývoje jsou různé. Součástí kurzu by měly být uklidňující bylinné přípravky, protizánětlivé bylinné přípravky a samozřejmě přípravky zvyšující potenci.

Jednou z nejúčinnějších metod zlepšení krevního oběhu v pánevní oblasti je lokální aplikace pijavic, ne všichni pacienti však tento krok podstupují. V počátečních fázích patologie jsou některé recepty schopny samostatně vyřešit mužský problém prostatitidy, zatímco jiné hrají roli pomocné metody léčby na pozadí základní lékové terapie.

Jako bylinné léčivo se používají éterické oleje a přípravky z různých rostlinných surovin: jedlovec, líska, hruška, vlaštovičník, kaštan, Kalanchoe a další.

Slupka cibule

K léčbě prostatitidy u mužů se úspěšně používá odvar z cibulových slupek. Není těžké ji připravit: suroviny je třeba umýt, vložit do hrnce a naplnit vodou. Vařte 5 minut a nechte hodinu. Výsledný vývar musí být filtrován a konzumován třikrát denně, půl lžičky.

Česnek

Lék se připravuje takto:

 1. Oloupejte a nasekejte 5 středních stroužků česneku.
 2. Výslednou kaši zalijte vroucí vodou (půl litru).
 3. Trvejte na tom během noci.
 4. Před odběrem nálev určitě sceďte.
 5. Měl by se užívat ve čtvrt sklenice před snídaní a večeří.

Tento lék začne účinkovat po 4-5 dnech. V tomto případě by se průběh léčby neměl přerušovat, měl by trvat asi měsíc.

Pozitivní účinek česneku při prostatitidě není dán vlivem na potenci, ale schopností čistit cévy. Právě díky tomu se zlepšuje prokrvení všech orgánů a tkání v malé pánvi.

Dehet

Dehet sbíraný z břízy je v lidovém léčitelství známý pro své protizánětlivé vlastnosti. Při prostatitidě lze látku použít jako rektální směs a dehtovou vodu.

Rektální směs se připravuje následovně: surovinu je třeba trochu zahřát a přidat do ní několik kapek propolisové tinktury. Malé množství výsledné kompozice se v noci injikuje do konečníku. Je nutné léčit cca 2 měsíce.

K přípravě dehtové vody je třeba rozpustit březový dehet ve vodě v poměru 1: 8. Tento roztok se přivede k varu a vaří se 5 minut. Lék se má vyluhovat v těsně uzavřené nádobě na tmavém místě (2 dny). Během této doby se na povrchu dehtové vody vytvoří pěna, kterou je nutné odstranit, a obsah samotné nádoby se přelije do jiné skladovací nádoby.

Půl hodiny před jídlem musíte vypít půl sklenice vody. Doba trvání léčby je pouze 10 dní, poté se doporučuje udělat přestávku stejné délky a opakovat průběh léčby. Poté po 20 dnech – deseti dnech opět pitná voda. Pokud je nutné se k medikaci vrátit, lze tak učinit až po roce.

Aspenová kůra

Drcená sušená kůra osiky by měla být umístěna do 1-litrové pánve o 1 třetinu. Dolijte vodou. V této formě je směs infuzována po dobu 2 týdnů. Musíte si vzít napjatou léčivou infuzi v 1 polévkové lžíci. l. třikrát denně. Jelikož je složení hodně hořké, můžete zkusit dosladit medem.

Med a aloe

Směs medu, aloe a červeného vína se používá jako lék na prostatitidu. Ve stejném množství musíte vzít šťávu z listů aloe a medu (například 500 g každý) a nalít láhev suchého červeného vína. Trvejte 5 dní na tmavém místě. Přijatý lék se užívá měsíc, 1 polévková lžíce 2-3krát denně. Po týdnu lze průběh léčby opakovat.

zelenina s prostatitidou

Ženšen

Ženšen je známý svými vlastnostmi proti stárnutí, které ovlivňují celé tělo jako celek, včetně prostaty. Tinkturu lze zakoupit v lékárně nebo si ji připravit sami doma. Na 1 díl listů nebo kořene ženšenu připadá 10 dílů 50% alkoholu. K léčbě prostatitidy byste měli užívat 20 kapek jednou denně. Ale tento lék má také kontraindikace. Pokud máte sklony k nespavosti a hypertenzi, je lepší jej nepoužívat.

Bylinné odvary

V lidovém léčitelství existuje několik poměrně účinných bylinných přípravků:

 • Nejúčinnějším receptem s použitím bylin na léčbu prostatitidy je sběr kopřivy, břízy, brusinky, přesličky, šalvěje, mochyně, pelyňku z listů. Rostlinné suroviny by měly být smíchány ve stejném množství a vařeny ve vodě po dobu 15 minut. Nechte působit 2-3 hodiny. Musíte pít infuzi třikrát denně po jídle čtvrt sklenice.
 • Další bylinná sbírka není ve svých pozitivních vlastnostech horší: pupeny břízy, ostropestřec, kořen kalamusu, vlaštovičník, manžeta, heřmánek, břečťan polní, lněná semena, pšeničná tráva, plody hlohu. Způsob přípravy a dávkování jsou podobné jako u prvního receptu. Pro chuť se do čaje přidává citron.

Kromě všech uvedených rostlinných léků se léčba prostatitidy doma provádí pomocí speciálních zařízení (masážních přístrojů), které mají magnetický, vibrační nebo elektrický účinek.

Jehličnaté koupele

Jako další lék na prostatitidu během hlavní terapie se doporučuje užívat borovicové koupele. Tento poplatek za vodní procedury je k dispozici v lékárnách. Podle návodu na etiketě je potřeba přivést určité množství suchých surovin k varu a koncentrovaný roztok přidat do vany naplněné teplou vodou. Mělo by v něm být dostatek tekutiny, aby sedělo. Tento postup by měl být prováděn každý večer před spaním, dokud voda nevychladne (15 minut). Nemusíte sedět ve studené lázni: to vede k nadměrné hypotermii.

Fyzická cvičení

Cvičení je mimořádně prospěšné pro sedavý způsob života. 8hodinové sezení v kanceláři i na pohodlném křesle narušuje zásobení krve v malé pánvi, což vede ke stagnujícím procesům. Speciálně vybrané sestavy cviků zrychlují krev a zlepšují prokrvení tkání a orgánů. Je třeba mít na paměti, že sportování nebude mít pozitivní vliv na bakteriální prostatitidu.

Jako obvinění proti uvažovanému problému byl vyvinut soubor speciálních cvičení:

 • Dřepy – 100x denně. Musí být hluboké. Pokud vám fyzická forma neumožňuje provést tento počet opakování, můžete to rozdělit na několik přístupů. Druhý den mohou ze zvyku bolet svaly na nohou. Zpočátku stačí dělat dřepy obden a postupem času, až svaly zesílí, byste měli zátěž zvyšovat.
 • "Nůžky" při sezení na podlaze - 20krát. Stejné cvičení v poloze na břiše - také 20krát.
 • "Kalachik" - ležící na zádech, musíte přitáhnout kolena co nejtěsněji k hrudi a chytit je rukama. Zůstaňte v tomto stavu 20 minut. V tomto případě je přípustné se houpat, což má dobrý vliv na držení těla a páteř.
 • Samomasáž hráze lze také připsat fyzickým účinkům na pánevní orgány. Pravidelné masírování pomáhá zbavit se stagnujících procesů a zlepšit krevní oběh.

Takový soubor cvičení může nejen pomoci při eliminaci prostatitidy, ale je také dobrou metodou pro prevenci jejího rozvoje.

Konzervativní léčba drogami

Po absolvování diagnózy a potvrzení diagnózy je předepsána léková terapie, která se skládá z několika kategorií léků:

 • Antibakteriální.
 • Svalové relaxanty.
 • Adrenergní blokátory skupiny alfa.
 • Imunomodulátory.
 • Hormonální.
 • Rektální čípky.

Předepisují se antibiotika určitého účinku, která mají tendenci se hromadit v prostatě a působí antibakteriálně na její tkáně. Svalové relaxanty pomáhají uvolnit svaly v oblasti pánve, které mohou být napjaté během exacerbace prostatitidy.

Kombinace léčby farmakologickými léky s recepty tradiční medicíny a doplňkovým kurzem fyzioterapie vám umožňuje úspěšně bojovat proti prostatitidě. Kategoricky se nedoporučuje odkládat léčbu, protože jednou z nejnebezpečnějších komplikací příslušné patologie je rakovina prostaty.

Profylaxe

Péče o prevenci je snadná: musíte vést zdravý a aktivní životní styl. Mezi hlavní metody preventivních opatření patří:

 • vyloučení případů hypotermie;
 • dostatečná fyzická aktivita - ranní cvičení, častá chůze;
 • nošení volného, netěsného oblečení;
 • omezení používání kořeněných, smažených potravin a zavedení potravin bohatých na vitamíny a minerály (celer, petržel a další);
 • odmítnutí kouření alkoholu a tabáku;
 • dobrý odpočinek;
 • normální (pravidelný) sexuální život;
 • vyhýbání se případům abstinence;
 • kurzy vitamínů a minerálů;
 • dodržování osobní hygieny.

Jako prevenci prostatitidy můžete také použít bylinnou medicínu a bylinné přípravky a koupele nejen pomáhají vyléčit nemoc, ale mohou také zabránit jejímu rozvoji.