Příznaky prostatitidy u mužů

Dokud lidské tělo, a zejména to mužské, neselhává a nesignalizuje špatný zdravotní stav bolestí v kterékoli jeho části, zdá se, že tento zástupce silnějšího pohlaví bude vždy mladý a zdravý a drobné neduhy a bolestivé příznaky odezní samy. Podle statistik se však první příznaky prostatitidy u mužů objevují nevýznamně, a proto je sami muži ignorují, což má nakonec spíše vážné důsledky. Co je třeba udělat při prvních projevech a signálech vývoje prostatitidy, jak zabránit exacerbaci povahy onemocnění a zabránit nežádoucím následkům - zvážíme dále v tomto článku.

Obecná informace

Podle statistik je prostatitida nejčastějším čistě mužským urologickým onemocněním, což je zánět takové složky reprodukčního systému, jako je prostata, která se nachází pod močovým měchýřem. Jednoduše řečeno, prostata se nachází v blízkosti močové trubice a zakrývá ji. Zánět prostaty vyvolává její zvětšení, v důsledku čehož tlačí na močový kanál, zmenšuje v něm průsvit, čímž se při močení úplně nevyprázdní močový měchýř.

Před několika desítkami let byla prostatitida považována za onemocnění zralého věku, protože u silnějšího pohlaví bylo toto onemocnění pozorováno po 45 letech, zatímco dnes se známky zánětu prostaty mohou objevit i u mladých mužů (do 30 let).

Prostata v těle muže plní následující funkce:

 • produkuje tajemství, díky kterému jsou spermie tekutější a pomáhá prodloužit dobu jejich aktivity;
 • produkuje prostaglandiny a další účinné látky a hormony;
 • poskytuje dostatečnou rychlost uvolňování spermií;
 • chrání spermie před vniknutím do moči.

Hlavním problémem, který se objevuje v důsledku rozvoje prostatitidy, je to, že se zvětšením objemu samotné žlázy zůstává stále větší množství moči po močení v močovém měchýři a otravuje mužské tělo. Proto by neměly být ignorovány ani drobné příznaky zánětu, aby nedošlo ke spuštění onemocnění k závažnějším následkům.

Příčiny

Výsledky dlouhodobých klinických studií umožnily identifikovat hlavní příčiny onemocnění a skupiny osob trpících prostatitidou nejčastěji.

Riziková skupina tedy zahrnuje muže:

 • dlouhé pracovní sezení a sedavý způsob života;
 • mají nadváhu;
 • promiskuitní pohlavní styk, jehož následky mohou být poškození sexuálně přenosnými infekcemi;
 • trpí častou zácpou, která vyvolává šíření mikroorganismů a bakteriální zánět prostaty;
 • podstupování nadměrného namáhání svalů třísel v důsledku zranění nebo pracovních důvodů, jako jsou řidiči;
 • náchylné k časté hypotermii, hormonálním poruchám a také těm, jejichž sexuální život není pravidelný.

Příznaky prostatitidy u mužů

Jakákoli závažná nemoc upozorňuje na své počáteční stádium vývoje určitými signály. Pokud je nezohledníte a nevyhledáte včas radu odborníka, můžete ztratit drahocenný čas, který lze využít k léčbě onemocnění hned na začátku.

Nemoc často probíhá bez definitivních příznaků a bez náležité pozornosti přechází do chronické formy, kterou je obtížné léčit.

Určitými signály varuje před svou počáteční fází vývoje jakéhokoli závažného onemocnění

Ale pokud je člověk pozorný ke změnám, které se mu vyskytují, jistě si všimne počátečních příznaků zánětu v následujících projevech prostatitidy u mužů:

 1. Časté nutkání močit v noci.
 2. Samotný proces vyprazdňování močového měchýře je obtížný, s charakteristickým slabým tlakem, přerušovaným nebo rozděleným proudem, bolestivým a delším než jeho normální průběh.
 3. Muž pociťuje při močení pálení, po kterém zůstává pocit plného močového měchýře.
 4. Bolestivé pocity při pohybu střev.
 5. Snížená kvalita erekce, únava, noční mimovolní erekce.
 6. Pocit mrazení v důsledku zvýšené tělesné teploty.
 7. Zvýraznění konkrétní barvy.

Příznaky prostatitidy

Prostatitida způsobená mikroorganismy (bakteriální) se může obvykle vyskytovat v akutních a chronických formách, z nichž každá se vyznačuje přítomností zvláštních příznaků:

 • pokud je prostatitida pozorována v akutní formě, pak je častým jevem výrazné zvýšení tělesné teploty, bolest se rozšiřuje nejen do oblasti prostaty, ale také vyzařuje do třísel a dokonce i do bederní oblasti, muži zaznamenávají přítomnost obtížných a časté močení, snížení libida;
 • chronický průběh prostatitidy je charakterizován charakteristickou bolestí v pánevní a perineální oblasti, přítomností krevních sraženin v semenu a bolestivou ejakulací, častým nočním nutkáním na močení, které je doprovázeno pálením a bolestí.

Jaká je zvláštnost akutního a chronického zánětu?

Akutní prostatitida je mnohem méně častá než chronická prostatitida. Charakteristickým rysem projevu akutní formy onemocnění je charakteristická silná bolest, která je dislokována v perineu a zesiluje během močení a defekace. Kromě toho se může objevit přetrvávající výtok z močového kanálu a pokles erekce. Teplota může stoupnout až na 38-39 stupňů. V závažných případech, s akutní retencí moči, je možná vážná intoxikace těla.

Chronická prostatitida má příznaky podobné jako jiná urologická onemocnění, někdy dokonce asymptomatické. Ale lze to rozpoznat podle mírné a rychle přecházející bolesti v perineu, stejně jako v tříslech a stydké oblasti. Délka a kvalita styku se výrazně mění a při ranním močení může být v moči přítomen sediment ve formě bílých vloček. Po vyprázdnění močového měchýře může být charakteristický výtok.

Důsledky

Pokud neidentifikujete onemocnění, jako je prostatitida, a nezačnete s její včasnou léčbou, důsledky mohou být velmi žalostné - od porušení obvyklého životního stylu pacienta, vyvolaného závislostí na toaletě, neustálými nepříjemnými a bolestivými pocity, intoxikací v důsledku otravy produkty vlastní vitální činnosti těla obsažené ve stagnující moči až po výrazné poruchy v genitální oblasti až po impotenci a neplodnost.

bolest u muže s prostatitidou

Kromě toho prostatitida u muže snižuje kvalitu spermií a v důsledku toho i pravděpodobnost početí. Patologické procesy vyskytující se v prostatě mohou způsobit její absces, selhání ledvin a zánět jiných orgánů genitourinárního systému.

Bolestivý syndrom

V jakékoli formě prostatitidy je tento proces nutně doprovázen syndromem bolesti a bolest často vyzařuje do šourku, křížové kosti, břicha, zad a pánevní oblasti. Samotná prostata nemůže dát tak silnou bolest, ale nervová zakončení jiných pánevních orgánů ostře reagují na zánětlivé procesy v ní lokalizované.

Specifický výboj

Výtok z močového kanálu s prostatitidou může být následujících typů:

 1. Mléčné barvy, husté konzistence výboje - signalizují vývoj zánětlivého procesu v prostatě.
 2. Nekontrolovaný výtok spermií z močové trubice - naznačuje přechod prostatitidy na chronickou formu nebo vývoj jiných onemocnění genitourinárního systému.
 3. Hnisavý výtok se objevuje s pomalou prostatitidou, ale v kombinaci se zvýšenou teplotou je příznakem přechodu onemocnění do akutní formy.
 4. Hnisavý výtok s příměsí hlenu je pozorován v přítomnosti bakteriální prostatitidy způsobené mikroorganismy, k jejichž infekci dochází především pohlavním stykem.
hnisavý výtok jako příznak prostatitidy

Léčba prostatitidy

Úplné vyléčení prostatitidy je poměrně zdlouhavý proces, který vyžaduje integrovaný přístup. Nejprve se pomocí laboratorních testů provádí diagnostika k určení povahy onemocnění, předepisují se ultrazvuková vyšetření, MRI a tomografie, s jejich pomocí jasně určí přítomnost této konkrétní nemoci, a ne jiné s podobnými příznaky.

Jakmile je diagnóza prostatitidy potvrzena, urolog předepisuje potřebnou terapii, která zahrnuje:

 1. Léky, které zlepšují krevní oběh.
 2. Léky proti bolesti.
 3. Protizánětlivé léky.
 4. Pokud jsou známky intoxikace, jsou předepsány detoxikační roztoky a elektrolyty.
 5. Další aktivity mohou zahrnovat dietní jídlo, cvičební terapii a sedativa.

Chirurgická léčba je indikována pouze u abscesu prostaty nebo úplného zablokování odtoku z močového měchýře.

léky na prostatitidu

Jak léčit prostatitidu doma

Tradiční metody léčby prostatitidy zahrnují použití přírodních léků, jako jsou:

 1. Dýňová semínka.
 2. Vývar a klystýry k tomu z kaštanové kůry.
 3. Tinktura ze zralých plodů kaštanu.
 4. Čerstvě vymačkané šťávy z mrkve, řepy, okurek, chřestu.
 5. Bezinková šťáva (černá).
 6. Masáž prostaty.

Je však třeba připomenout, že takové prostředky jsou pomocné, proces léčby bude poměrně zdlouhavý a musí být pod dohledem kvalifikovaného urologa.

Prevence prostatitidy

Každý muž může provádět preventivní opatření nezávisle:

 • dbát na pohybovou aktivitu, racionálně střídat práci, odpočinek a pohybovou aktivitu;
 • chodit a čím více, tím lépe;
 • dodržovat pravidla zdravé výživy a životního stylu;
 • navštívit lékaře, pokud se objeví i drobné příznaky vývoje onemocnění;
 • používat antikoncepční prostředky;
 • muži, kterým hrozí, že nebudou nosit závaží, a také se vyhýbají nadměrné fyzické námaze;
 • dodržovat spořádaný sexuální život.

Recenze

Fóra věnovaná různým metodám léčby onemocnění prostaty jsou plná sdělení, jejichž leitmotiv je stejný:

 • nemoc postihuje asi 60 procent mužů v dospělosti (nad 40 let);
 • mnoho z nich neustále odkládá návštěvu specialisty, což spouští onemocnění, v důsledku čehož se prostatitida stává chronickým onemocněním;
 • signály bolesti, které se objevují, a přítomnost charakteristického výtoku jsou často vnímány jako projevy sexuálně přenosných chorob a nezávisle a někdy na radu přátel užívají léky, i když jistě vědí, že je lepší poradit se s odborníkem;
 • téměř všichni mají erektilní dysfunkci, sníženou chuť na sex a sexuální dysfunkci.