Jak se projevuje prostatitida u mužů, příznaky onemocnění

bolest v tříslech u mužů s prostatitidou

Prostatitida je onemocnění, které se může objevit pouze v mužském genitourinárním systému. Zástupci silnější poloviny zřídka spěchají k lékaři a často přeskakují příznivou fázi léčby, takže řešení zdravotních problémů ponechávají ve vhodnou dobu, která obvykle přichází příliš pozdě. Je velmi důležité naslouchat svému tělu, včas identifikovat problémy, které hrozí uvězněním na dlouhou dobu na nemocničním lůžku.

Péče o zdraví prostaty se stává zvláště důležitou v dospělosti. Ale nemoc se aktivně stává mladší. Pokud dříve byla diagnostikována hlavně u mužů starších 40 let, nyní se příznaky prostatitidy začaly zjišťovat ve věku 20-25 let. Téměř každý druhý muž trpí.

Role prostaty v mužském těle

Tento orgán se často nazývá „druhé srdce" kvůli mnoha důležitým funkcím, které žláza plní. Tvoří se v ní tajemství, které ředí složení spermií, žláza je součástí svěrače, který reguluje močový proces, produkuje a přeměňuje mužské hormony a také přispívá k pocitu orgasmu.

Příznaky prostatitidy u mužů a její příznaky

Prostatitida je zánět doprovázený otokem tkání prostaty (prostata), nevyhnutelně se projeví, i když samotná patologie je v sousedních orgánech, vas deferens, močové trubici a močovém měchýři. Hlavní cesty oběhového a lymfatického systému procházejí oblastí třísel, což zhoršuje přetížení. Mnoho nervových vláken, které probíhají v této oblasti těla, přispívá k bolestivým záchvatům.

Příznaky prostatitidy jsou způsobeny typem onemocnění, které je charakterizováno příčinou jeho vzniku. Identifikují se následující typy:

 • bakteriální;
 • abakteriální nebo neinfekční;
 • pikantní;
 • chronický.

Ačkoli u každé položky můžete rozlišit její vlastní příznaky prostatitidy, příznaky mají podobné projevy:

 1. Objevuje se nepohodlí a bolestivost v suprapubické oblasti, v oblasti třísel a v šourku.
 2. Časté nutkání na toaletu s řeznými ranami a bolestí, dochází k pocitu neúplného vyprázdnění.
 3. Libido klesá.
 4. Tělesná teplota stoupá, zimnice kryje.
 5. Depresivní nálada, apatie, depresivní stavy psychiky.

Minimálně dva z vyjmenovaných příznaků jsou již významným důvodem k návštěvě odborného urologa či androloga. Zákeřná nemoc může zůstat po dlouhou dobu bez projevů a první známky prostatitidy u mužů budou nalezeny roky po nástupu provokujícího faktoru.

Vyplatí se dávat pozor na bolesti v malé pánvi, křížové kosti a kříži. Bolestivý syndrom se zvyšuje s abstinencí nebo naopak příliš častým sexuálním stykem. Sekrece žlázy má přirozené baktericidní bariéry, proto pouze stagnace tekutiny může vést k nástupu zánětlivého procesu, kdy baktericidní účinek zmizí.

Příznaky prostatitidy pro různé typy onemocnění

Na základě klinického obrazu onemocnění je identifikováno mnoho forem a typů prostatitidy. Každý z nich se liší svými příznaky a povahou průběhu onemocnění. Jak se prostatitida projevuje, je způsobeno důvody jejího vzhledu.

Specialisté na urologii identifikují dvě hlavní příčiny prostatitidy:

 • infekce, která může vstoupit do pánevních orgánů různými způsoby;
 • stáze tekutiny uvnitř žlázy.

Jaké faktory tvoří tyto jevy:

 • infekce genitourinárního systému různými mikroorganismy a houbami;
 • snížená imunita, bránící ochraně před infekcemi;
 • hypotermie, například z dlouhého sezení na studeném povrchu;
 • sedavý životní styl vyvolává stagnaci v těle;
 • závislost na alkoholu a kouření tabáku negativně ovlivňuje krevní oběh, cévy v malé pánvi jsou zúžené;
 • je narušena správná produkce hormonů, což přispívá k výskytu problémů v oblasti genitálií nebo impotence;

Pojďme si rozebrat jednotlivé formy a příznaky prostatitidy:

 1. Akutní prostatitida- zánět tkáně prostaty. Je doprovázena otoky a narušením přirozených procesů. Oteklá žláza zvětšuje a stlačuje kanál vylučovacího systému. Objevují se problémy s podáváním přirozených potřeb, objevují se křeče, pálení a bolest při močení, pocit neúplně vyprázdněného močovéhobublina. Velmi pokročilé případy budou doprovázeny otokem šourku, což způsobuje bolestivé nepohodlí při palpaci. Je narušena tvorba sekretu tvořícího složení spermatu, což ovlivňuje jeho kvalitní vyzrávání. Trpí i intimní sféra života. Fyziologické nepříjemnosti negativně ovlivňují psychickou pohodu. U ohnisek purulentní prostatitidy u mužů budou příznaky následující: viskózní žlutý výtok z penisu, vysoká horečka, akutní retence moči. Nejčastěji je příčinou vývoje onemocnění v tak těžké formě infekce přivedená do těla. Patogenní mikroorganismy: viry (papilom, chřipka), bakterie (chlamydie, Trichomonas) a houby, např. z čeledi Candida. První příznaky prostatitidy u mužů v jejich akutní formě budou podobné prvním signálům jakéhokoli infekčního onemocnění: zimnice, slabost, bolesti svalů, horečka až 39 ° C. Když se objeví řezná bolest v oblasti pánve, muž dospěje k názoru, že nejde jen o nachlazení a nepůjde „lehnout". Pak se přidruží problémy s chozením na záchod. Léčbu akutní infekční formy může řádně provádět pouze příslušně kvalifikovaný lékař. Potřebujeme jasnou diagnózu onemocnění a rychlou úlevu od příznaků prostatitidy. Ve většině případů jsou předepsány antibiotické léky, jejichž trvání závisí na účinnosti jejich působení. Léčebné ošetření bude doprovázeno fyzioterapeutickými procedurami podporujícími urychlenou obnovu tkání a masáží prostaty.
 2. Chronická prostatitida- nejčastější patologie genitourinárního systému u mužů. Podle lékařských statistik je přibližně 80% všech případů detekce prostatitidy právě chronickou formou onemocnění. Nejběžnějším vývojovým faktorem je účinek na tělo patogenních mikroorganismů, například Trichomonas. Nedostatek pravidelné fyzické aktivity, špatné návyky, trauma často vyvolávají chronický průběh prostatitidy. Často ne zcela vyléčená akutní prostatitida se stává chronickou.

Nejběžnější příznaky chronické prostatitidy jsou:

 • nepohodlí a bolest v suprapubické oblasti, bolest v oblasti třísel;
 • časté noční probouzení na toaletu;
 • Potíže s močením
 • bolestivé pocity během ejakulace;

Chronické příznaky prostatitidy u mužů a její příznaky způsobují nepohodlí mnoha mužům, ale většina se s nimi smíří a nechodí ke specialistům, protože si bezohledně myslí, že nemoc může sama odeznít. Můžete čekat na opačný efekt. V případě této zákeřné nemoci může muž dostat pokrok v podobě nebezpečnějších onemocnění nebo chronická prostatitida přejde do akutní formy.

Nejsmutnějším výsledkem konnivance bude neplodnost nebo impotence. Léčba chronické formy prostatitidy se provádí za přímé účasti lékaře. Předepisuje antibiotika a protizánětlivé léky. Léky se používají k uvolnění svalstva močové trubice, a tím pacientovi usnadní chození na toaletu.

bolest u muže s prostatitidou

Abakteriální / neinfekční prostatitida - faktory jako:

 • utrpěl zranění;
 • sedavý životní styl;
 • neustálý stres;
 • nízká úroveň imunity;
 • vnitřní infekce střeva nebo malé pánve.

Známky prostatitidy budou nepohodlí nebo bolest v pánevní oblasti, potíže s chozením na toaletu, poruchy v intimní sféře, pacient je neustále unavený, slabý, duševně depresivní. Samoléčba je nepřijatelná, protože vyžaduje integrovaný přístup pozorného odborníka. Je velmi snadné ublížit svému tělu tím, že si léky naordinujete sami.

Špatná volba antibiotika bude mít neblahý vliv na střevní mikroflóru. Dojde ke snížení imunity, což povede ke zhoršení procesů probíhajících uvnitř prostaty.

Existují léky, které pouze zmírňují příznaky. Pokud léky z objektivních důvodů nepomáhají, musí je odborník nahradit a do terapie zavést hormonální léky.

Preventivní opatření

Profylaxe k prevenci prostatitidy bude:

 • osobní hygiena;
 • uspořádaný rytmus sexuální aktivity;
 • sportovat;
 • pravidelné rozcvičky na pracovišti v kanceláři;
 • kompletní strava;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • včasná léčba jakýchkoli infekcí genitourinárního traktu;
 • neustálé zvyšování imunity.

Příznaky prostatitidy u mužů a její příznaky jsou velmi podobné řadě dalších nebezpečných onemocnění, jako je rakovina, abscesy, cystitida. Negativní důsledky mohou muže zanechat sterilním. Včasné doporučení zkušeného odborníka pomůže vyhnout se zdravotním problémům. Je velmi důležité pravidelně kontrolovat své tělo: jednou za rok bude stačit, zvláště po čtyřiceti letech.