Prostatitida: příznaky a léčba zánětu prostaty u mužů

léčba prostatitidy u mužů

Prostatitida je zánět prostaty, jeden z běžných problémů u 40 % mužů středního a vyššího věku. Bez přímého ohrožení života vede toto onemocnění k výraznému snížení jeho kvality, ovlivňuje pracovní kapacitu, intimní sféru, omezuje svobodu a vyvolává každodenní obtíže a psychické poruchy.

Prostatitida se vyskytuje v akutní nebo chronické formě, může být infekčního i neinfekčního původu.

Příčiny prostatitidy

Příčiny prostatitidy jsou různé: akutní forma je spojena s bakteriální infekcí, která se dostává do prostaty vzestupně při urologických a pohlavních onemocněních infekčního charakteru, chronická prostatitida v 90 % případů není spojena s infekcemi. Stagnace sekrece prostaty se tvoří v důsledku infekčního zánětu stěn potrubí a systémových onemocnění.

Příčiny akutní prostatitidy

Akutní bakteriální prostatitida je způsobena enterobakteriemi, gramnegativními a grampozitivními koky, chlamydiemi, mykoplazmaty, viry. Rizikovými faktory pro infekci prostaty jsou pohlavně přenosná onemocnění a invazivní urologické intervence (katetrizace, instilace a bougienage uretry, urocystoskopie).

Provokatéry rozvoje infekčního zánětu jsou obvykle hypotermie, dlouhotrvající zácpa nebo průjem, sedavé zaměstnání, nadměrná sexuální aktivita nebo sexuální abstinence, chronický průběh pohlavních a urologických onemocnění, potlačení imunitní reakce, nedostatek spánku, přetrénování, chronický stres . Špatný přívod krve do pánevních orgánů, tyto faktory samy o sobě přispívají k aseptickému zánětu a také usnadňují zavádění patogenu do tkáně prostaty.

Akutní bakteriální zánět může odeznít bez následků, ale v některých případech se mohou objevit následující komplikace:

 • akutní retence moči;
 • chronická prostatitida (syndrom chronického zánětu pánve);
 • epididymitida;
 • absces prostaty;
 • fibróza tkáně prostaty;
 • neplodnost.

Příčiny chronické prostatitidy

V 10 % případů se chronická prostatitida vyvine jako komplikace akutního zánětu prostaty, dále uretritida, chlamydie, lidský papilomavirus a další chronické infekce. Asi 90 % je způsobeno abakteriální chronickou prostatitidou nebo syndromem chronické pánevní bolesti (CPPS). Tato forma onemocnění není spojena s infekcemi, ale je způsobena mnoha důvody, především stagnujícími procesy v malé pánvi. Stagnace moči, způsobující zánět, se tvoří na pozadí uretritidy, neurogenního zúžení hrdla močového měchýře, uretrální striktury, autoimunitního zánětu. Zhoršuje se prokrvení pánevních orgánů, což je vysvětlováno systémovými kardiovaskulárními onemocněními (onemocnění koronárních tepen, ateroskleróza). Obecný žilní systém malé pánve určuje spojení chronické prostatitidy s trhlinami v konečníku, hemoroidy, proktitidou, píštělemi.

Chronická pánevní bolest u mužů je spojena s:

 • nízká fyzická aktivita;
 • nízké hladiny testosteronu v krvi;
 • změny v mikrobiálním prostředí těla;
 • genetická a fenotypová predispozice.

Příznaky prostatitidy

 • Horečka (od 38-39 stupňů Celsia u akutní prostatitidy a subfebrilií u chronických).
 • Močová dysfunkce: časté nutkání močit, ne vždy účinné, potíže nebo zvýšené močení, zejména v noci. Proud moči je vyčerpán a stále je v močovém měchýři nějaké zbytkové množství.
 • Poškození prostaty: leukocyty a krev v semenu, bolesti při urologickém vyšetření.
 • Fibromyalgie.
 • Prostatorea je malý výtok z močové trubice.
 • Bolest v malé pánvi, hrázi, varlatech, nad pubis, v penisu, křížové kosti, močovém měchýři, šourku.
 • Bolestivé močení a ejakulace.
 • Křečovité svalové křeče.
 • Kameny v prostatě.
 • Chronická únava, pocit beznaděje, katastrofa, psychický stres na pozadí syndromu chronické bolesti.
 • Snížená výkonnost (astenie), snížená nálada, podrážděnost).
 • Sexuální dysfunkce – erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace, nedostatek orgasmu.
 • Může se připojit syndrom dráždivého tračníku, proktitida.

V chronickém průběhu onemocnění jsou známky prostatitidy neostré (méně výrazné), ale přidávají se k nim celkové, neurologické a psychické příznaky.

Diagnostika prostatitidy

Klíčem k úspěšné a včasné léčbě prostatitidy je přesná a komplexní diagnostika. Nízký podíl infekční prostatitidy je ve většině případů vysvětlován tím, že nebyl zjištěn patogen. Chronické sexuálně přenosné infekce mohou být asymptomatické, zatímco jejich patogeny mohou napadnout tkáň prostaty a způsobit zánět. Proto hrají v diagnostickém procesu vedoucí roli laboratorní metody výzkumu.

Pro stanovení citlivosti bakterií na antibiotika se provádí inokulace biologických tekutin: moči, spermatu a sekretu prostaty. Tato metoda umožňuje vybrat lék, který je nejúčinnější pro konkrétní kmen patogenu, schopný proniknout přímo do ohniska zánětu.

Za „klasickou" metodu laboratorní diagnostiky prostatitidy je považována kulturologická (kultivace moči, ejakulátu, obsahy stěrů z urogenitálního traktu). Metoda je velmi přesná, ale vyžaduje čas. K detekci bakterií se vyrábí Gramův nátěr, ale tímto způsobem je nepravděpodobné, že by detekoval viry, mykoplazma a ureaplazma. Pro zpřesnění výzkumu se využívá hmotnostní spektrometrie a PCR (polymerázová řetězová reakce). Hmotnostní spektrometrie je iontová analýza struktury látky a stanovení každé její složky. Polymerázová řetězová reakce umožňuje detekci fragmentů DNA nebo RNA původce infekčního onemocnění, včetně virů a plazmy.

V současné době se pro speciální vyšetření urologických pacientů využívá speciální komplexní studie metodou PCR mikroflóry urogenitálního traktu. Výsledek testu je připraven za den a odráží úplný obraz mikrobiálního poměru v těle subjektu.

Testy na prostatitidu zahrnují odběr moči a ejakulátu a urologické stěry.
Evropská urologická asociace doporučuje následující soubor laboratorních testů:

 • obecný rozbor moči;
 • bakteriální kultivace moči, spermatu a ejakulátu;
 • PCR diagnostika.

Obecný rozbor moči umožňuje určit známky zánětu (počet jednotek tvořících kolonie mikroorganismů, počet leukocytů, erytrocytů, průhlednost moči) a přítomnost kalcifikací (kamenů v prostatě). Obecná analýza je součástí metody několika urologických (skleněných nebo porcovaných) vzorků.

Skleněné nebo porcované vzorky spočívají v postupném sběru moči nebo jiných biologických tekutin do různých nádob. Tak je určena lokalizace infekčního procesu. Prostatitida je prokázána průkazem infekčních agens, krevních buněk (leukocytů a erytrocytů) v konečné části moči při trojskleničce nebo po urologické masáži prostaty

Test se dvěma sklenicemi - výsev střední části proudu moči před a po urologické masáži prostaty.

Vzorek tří sklenic - počáteční, střední a závěrečná část moči se odebírá při stejném močení.

Vzorek čtyř sklenic - kultivace a celkový rozbor počáteční a střední části proudu moči, sekrece prostaty po urologické masáži prostaty a části moči po tomto výkonu.

Provádí se i kulturologický výsev nebo PCR diagnostika ejakulátu a materiálu urogenitálních stěrů.

Ke stanovení diagnózy prostatitidy jsou také nutné krevní testy. Obecná analýza kapilární krve vám umožňuje potvrdit nebo vyvrátit přítomnost zánětu a také vyloučit jiné diagnózy, které způsobují stejné příznaky.

Diagnostika nezánětlivého syndromu chronické pánevní bolesti je obtížnější, protože se opírá o klinický obraz a nepřímé laboratorní parametry (včetně celkového rozboru moči a krve). Intenzita bolestivého syndromu je určena vizuální analogovou stupnicí bolesti a závažnost psychických změn je určena stupnicemi pro hodnocení úzkosti a deprese. Současně se nutně provádí výzkum k nalezení infekčního agens, protože spektrum patogenů může být velmi široké. Z instrumentálních studií je předepsána urofluometrie se stanovením reziduálního objemu moči a transrektálním ultrazvukem (TRUS) prostaty.

Asymptomatická prostatitida je detekována histologickým vyšetřením biopsie prostaty, předepsané pro podezření na rakovinu. Předtím se provede krevní test na prostatický specifický antigen (PSA). Sérový PSA se objevuje s hypertrofií a zánětem prostaty a kritéria pro normu se mění s věkem. Tato studie také pomáhá vyloučit podezření na zhoubný nádor prostaty.

Léčba a prevence prostatitidy

Léčba akutní prostatitidy se provádí antibiotiky (fluorochinoliny a cefalosporiny, makrolidy), alfa-blokátory, nesteroidními protizánětlivými léky, neuromodulátory. Jen málo antibiotik je schopno proniknout do prostaty, patogeny jsou vůči některým lékům imunní, proto je nutná bakteriální inokulace.

Konzervativní urologická léčba může zahrnovat i akupunkturu, fytoterapii, zevní terapii rázovou vlnou, termální fyzioterapii (po akutním zánětu), masáže.

Prevence prostatitidy zahrnuje jak lékařské manipulace, tak vytváření zdravých návyků:

 • používání bariérové antikoncepce;
 • pravidelná sexuální aktivita v podmínkách minimalizovaného rizika infekce;
 • fyzická aktivita;
 • odstranění stavů nedostatku - hypo- a avitaminóza, nedostatek minerálů;
 • dodržování aseptických podmínek a pečlivá technika provádění invazivních urologických intervencí;
 • pravidelné preventivní prohlídky pomocí laboratorních testů.